STOLETÉ VÝROČÍ NÁVRATU ČESKOSLOVENSKÝCH LEGIÍ

Chtěli bychom Vás, žáky a studenty, oslovit s žádostí o spolupráci při přípravě vzpomínkových oslav, výstav a konference konané v roce 2020 ke stému výročí návratu čs. legií z Ruska do vlasti. K tomu je připravena v Domě armády i stálá výstava: Československé legie 1914-1920, která je součásti projektu:

STOLETÉ VÝROČÍ NÁVRATU ČESKOSLOVENSKÝCH LEGIÍ

Cílem je informovat veřejnost o málo známých oblastech našich dějin, a to o činnosti našich legií v letech 1914-1920, vést žáky k zájmu o nedávnou historii a tradici Československa a České republiky. Chceme podpořit žáky a studenty v pátrání po osudech svých předků i k vytvoření stoletého rodokmenu.

I když se projekt týká především legionářů, chtěli bychom zaznamenat i život a osudy všech vojáků první světové války.

Jak začít?

Navštivte výstavu a získejte více informací. Zeptejte se rodičů, prarodičů, sousedů, známých a zaznamenejte jejich vzpomínky. Propátrejte fotoalba a rodinné archivy. Budete překvapeni tím, co zjistíte.

Co bude s projektem dál?

Vzpomínky, dokumenty a fotografie budou zveřejněny formou výstav, tištěného vydání, prezentovány na konferenci v Domě armády v Olomouci, popřípadě zpracovány v elektronické prezentaci. Výsledky činnosti budou na webových stránkách školy i Muzea čs. legií Olomouc z.s.

V listopadu 2020 se bude konat konference v Domě armády v Olomouci k uvedené problematice (termín bude upřesněn).

Účast na konferenci – žáci základních škol, studenti středních a vysokých škol, zástupci organizací a spolků.

Školy, které mají zájem vstoupit do projektu, kontaktujte prosím e-mailem níže uvedeného ředitele muzejního spol

Ředitel muzea
MVDr. Milan Žuffa-Kunčo